Malowanie, kładzenie tapet, renowacja mebli drewnianych – to wszystko zdarza się co kilka lat, jeżeli chcemy mieszkać w czystym pomieszczeniu i komfortowych warunkach. Kupno nowego mieszkania również łączy się z koniecznością odświeżenia ścian i sufitów. Jednak raczej rzadko bywa tak, że uda się kupić tyle farby, lakieru do drewna lub kleju do tapet, aby wszystko zużyć. Z reguły jakieś resztki pozostają, co nawet może się okazać korzystne. Niekiedy po jakimś czasie trzeba coś domalować albo fragment ściany poprawić. O jednym trzeba bezwzględnie pamiętać. Mianowicie, wszelkie materiały budowlane wymagają odpowiednich warunków przechowywania.

Na co należy zwrócić szczególną uwagę w kwestii przechowywania materiałów budowlanych?

Na każdym opakowaniu musi być podana konkretna data, do kiedy można przechowywać daną farbę, lakier lub klej. Warto również doczytać, jaka temperatura jest najbardziej optymalna dla pojemników, które zostały już otwarte.

Jednak obowiązują pewne określone zasady, których znajomość może się przydać, kiedy napisy na opakowaniu się zatarły i nie można ich odczytać. Generalnie wszystkie materiały budowlane w formie płynnej, a wiec wszelkiego rodzaju farby, kleje lub lakiery muszą być przechowywane w niezwykle szczelnie zamkniętych puszkach, aby nie dopuścić do wyschnięcia całej zawartości. Czasami korzystne może się okazać ustawienie puszki z farbami denkiem do dołu, dzięki czemu na  powierzchni nie powinien się tworzyć kożuch.

Niekorzystnie działa zarówno zbyt niska, jak i zbyt wysoka temperatura. Optymalnym zakresem jest 5-25°C. Niektóre produkty mogą mieć ten zakres rozszerzony, ale nie zdarzają się sytuacje, aby można było przechowywać tego typu materiały budowalne w temperaturze poniżej zera stopni Celsjusza albo też powyżej trzydziestu pięciu stopni. Jeżeli ktoś ma piwnicę lub inne pomieszczenie gospodarcze, w którym utrzymuje się w miarę stała temperatura, a przy tym nie ma nadmiernej wilgoci, to należy właśnie tam przechowywać farby, kleje lub lakiery.

Jeżeli po otwarciu puszki okaże się, ze farba ma nieprzyjemny zapach lub wyraźnie zmienione właściwości fizyczne, to należy taką farbę wyrzucić i już jej nie używać. Natomiast w przypadku rozwarstwienia, warto dokładnie ją wymieszać i gdy stanie się jednorodna oraz będzie odpowiednio pachnieć, to można jeszcze takiej farby użyć.