Wybierając łóżko do małego mieszkania, mamy do wyboru wiele opcji. Najistotniejszym jednak elementem wyboru powinien być metraż jakim dysponujemy. Do małych kawalerek idealnym rozwiązaniem może być rozkładana sofa albo łózko chowane w ścianę. Jakie rozwiązania będą najlepsze do małego mieszkania? Czy zawsze musimy mieć oddzielną sypialnię? Oto kilka inspirujących pomysłów na wygodne łózka do małych przestrzeni.

Jakie najlepsze łózko do małego mieszkania?

Z racji niewielkiego metrażu, łózko do małego mieszkania powinno być przede wszystkim funkcjonalne. Zanim zdecydujemy się na konkretny model, zastanówmy się jaką przestrzenią dysponujemy. Czy jesteśmy w stanie wygospodarować miejsce na oddzielną sypialnię, a może pokój dzienny będzie spełniał tę funkcję. Łóżko w małym mieszkaniu nie może dominować całej przestrzeni, dlatego o ile to możliwe wybierajmy modele o lekkich konstrukcjach, na wysokich nogach i jasnych kolorach, które optycznie powiększą wnętrze.

Salon z funkcją spania

Jeżeli postanowiliśmy zaaranżować miejsce do spania w pokoju dziennym warto wybierać meble rozkładane z funkcją spania. Najczęściej wybór pada na rozkładaną sofę, która swoim pojemnikiem na pościel zapewnia dodatkowe miejsce do przechowywania. Coraz modniejsza staje się wersalka, która po rozłożeniu zapewnia komfort do spania nawet dla dwóch osób. Nowoczesne wzornictwo jesteśmy w stanie dopasować do każdego ze stylów, w jakim chcemy zaaranżować mieszkanie. Jeżeli mamy do zagospodarowania trudny w aranżacji kąt, możemy rozważyć zakup małego narożnika. Jest on o tyle praktyczny, że jego dłuższa część spełnia rolę szezlonga i zapewnia komfort podczas relaksu w strefie wypoczynku. Mniejsze modele świetnie wpasowują się w mały pokój dzienny.

Łóżka chowane

inną ciekawą opcją są łóżka chowane w ścianie, a nawet w szafie. Są to nowoczesne półkotapczany nie zabierające dużo miejsca, a po rozłożeniu wtapiają się w otoczenie. Współczesne modele posiadają łatwe w obsłudze mechanizmy, które są bezpieczne dla dzieci oraz seniorów. Jeżeli chcemy maksymalnie wykorzystać przestrzeń i sprawić, że łózko będzie całkowicie ukryte, możemy rozważyć innowacyjne rozwiązanie jakim jest łóżko w suficie lub łóżko w podłodze. Oba rozwiązania są zapewne dość kosztowne ale z pewnością zasługują na uwagę.

Mała sypialnia

Jeżeli udało nam się wygospodarować miejsce na małą sypialnię, dobrym pomysłem jest zakup pełnowymiarowego łózka z materacem. Nie musimy kupować wielkiego łoża, dwuosobowy model powinien mieć szerokość materaca minimum 140 cm, aby zapewnić maksymalny komfort. Wybierajmy modele z solidnym stelażem, który nie ulegnie szybkiemu zniszczeniu i zapewni cyrkulację powietrza niezbędną do tego, aby materac mógł oddychać. Dzięki temu zapobiegniemy gromadzeniu się roztoczy i drobnoustrojów na powierzchni materaca. Zwracajmy również uwagę na zagłówek, który wykonany z miękkich materiałów zapewni wygodę podczas czytania lub oglądania telewizji, ale także ochroni ścianę przed zarysowaniami.