Kuchnia kojarzy się z przytulną przestrzenią, w której nie tylko poświęcimy czas na przyjemne gotowanie, lecz także z przyjemnością wypijemy herbatę i spędzimy czas na rozmowach. Dzięki kilku ciekawym propozycjom jesteśmy w stanie spełnić nasze wyobrażenia o kuchni idealnej nawet mając do dyspozycji mały metraż.

Kolorowe pomysły

Wybierając kolory do kuchni stawiajmy na naturalne barwy oraz klasyczne biele i szarości. Jasne kolory idealnie sprawdzą się w małej kuchni, natomiast w białym wnętrzu warto wprowadzić zielone dodatki np. zioła w doniczkach. Jeśli jesteśmy zwolennikami nieszablonowych rozwiązań kolorystycznych, pokuśmy się na oryginalne odcienie różu i bakłażanu. Łącząc oba kolory z drewnianymi dodatkami i złotem, stworzymy przytulną i nowoczesną kuchnię.

Komfortowa podłoga

Mała kuchnia sprawia, że podłoga zostaje prawie w całości zasłonięta stojącymi meblami. Możemy jednak zadbać o ten element aranżacji wybierając odpowiednie panele podłogowe. Zastanawiając się nad tym, jakie panele podłogowe do kuchni będą najlepsze – odpowiedź brzmi winylowe. Jest to produkt całkowicie wodoodporny, więc nie straszna mu awaria zmywarki, czy rozlana szklanka wody. Dodatkowo panele winylowe są odporne na uszkodzenia w razie gdyby upadła nam szklana miska na podłogę. Wybierajmy modele o jasnych, lecz nie białych odcieniach. Biała podłoga sprawia trudności w utrzymaniu porządku.

Odpowiednie meble i sprzęt

To , jakie meble do kuchni wybrać jest związane ze stylem, w jakim chcemy urządzić pomieszczenie. Starajmy się aby fronty meblowe były lakierowane na wysoki połysk, a blaty jaśniejsze. Dzięki temu odbijemy światło i kuchnia wyda nam się nieco większa. Kierujmy się praktycznością podczas swoich wyborów, np. elastyczna bateria kuchenna jest bardzo funkcjonalnym pomysłem w mniejszych zlewach. Fronty kuchenne najlepiej aby były gładkie, bez zbędnych frezów, uzyskamy dzięki temu efekt jednolitej gładkości i czystości.

Gra świateł

W małych przestrzeniach koniecznie postawmy na dodatkowe oświetlenie. Zamontujmy pod szafkami wiszącymi listwy LED, możemy również zastosować ruchome halogeny na suficie. Ważne aby nie pozostawić żadnego ciemnego kąta. Wystrzegajmy się wiszących długich żyrandoli, zmniejszają optycznie pomieszczenie, a usytuowane zbyt nisko zamiast doświetlać, tworzą atmosferę bardziej sprzyjającą sypialni.

Praktyczne dodatki

W małej kuchni ważne jest zagospodarowanie każdej wolnej przestrzeni, dlatego wybierajmy dodatki, które będą zarówno ładne, jak i użyteczne. Poniżej kilka sprawdzonych pomysłów:

  • W szafkach narożnych sprawdzi się specjalna karuzela, dzięki której z łatwością sięgniemy do potrzebnych nam artykułów,
  • Deski do krojenia i inne przybory, możemy zawiesić na metalowych relingach przykręconych do ściany nad blatem. Wtedy wszystko będzie pod ręką,
  • Rozkładany stół wychodzący spod blatu dobrze zagospodaruje przestrzeń,
  • Malowane talerze i kubki zapewnią zarówno dekorację, jak i spełnią swoje funkcje kuchenne,
  • Czajnik porcelanowy, fikuśna solniczka czy ekspres do kawy w stylu retro to niezawodne praktyczne dodatki.

W małej kuchni kierujmy się zasadą im mniej, tym lepiej. Starajmy się nie gromadzić zbyt wielu rzeczy i zainwestujmy w pudełka do przechowywania. Utrzymujmy wizualny ład i porządek, a nasze wnętrze wyda się przestronniejsze i bardziej przytulne.